עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > רוצה להיות תושב חוזר ויש לך נאמנות - כדאי לבדוק שלא הפכת בינתיים לעבריין

רוצה להיות תושב חוזר ויש לך נאמנות - כדאי לבדוק שלא הפכת בינתיים לעבריין

ישראלים רבים לשעבר שעזבו את ישראל בעיקר במהלך השנים הראשונות של המילניום (2000 - 2004) ועכשיו מבקשים לחזור לישראל עשויים לגלות כי בינתיים הפכו לעבריינים.
 
חלק מאותם ישראלים שעזבו את הארץ הקימו במהלך השנים 2003, 2004 ואף לאחר מכן נאמנויות. הללו פעמים רבות לא דיווחו על הנאמנות וגם לא הגיעו להסדר עם רשויות המס באשר לתושבותם, משמע האם הם תושבי ישראל או תושבי חוץ? מתי נפסקה זיקתם לארץ והחל מאיזה מועד יש לראות בהם תושבים זרים? כאשר יבקשו ישראלים לשעבר אלו לשוב לארץ הם עשויים להיתקל בבעיה. ראשית רשות המיסים תודיע להם כי לשיטתה הם אומנם עתה תושבי חוץ (במקרה הטוב) ולכן זכאים להטבות של תושב חוזר, יחד עם זאת במועד הקמת הנאמנות (שנה ואפילו שנתיים לאחר עזיבת הארץ) הם עדיין נחשבו כתושבי ישראל. כתוצאה מכך היו הללו חייבים בדיווח על הקמת נאמנות או לחילופין על היותם נהנים בנאמנות (במקרים מסויימים). אי הדיווח הינו עבירה על הוראות פקודת מס הכנסה. לבד מכך עשוי אותו אדם להתחייב בקנסות שייצברו לכדי אלפי שקלים ויותר.

לאור האמור מומלץ כי מי שיצרו נאמנות במהלך שנת 2003 או לאחריה (עד 2006) או שהיו נהנים בנאמנות יפנו עובר לעלייתם לארץ להגעה להסדר עם רשויות המס בדבר חובת הדיווח בה לא עמדו.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il