עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > דובאי – מקלט מס ישן חדש – מעכשיו גם ליהודיםלאנשי עסקיםיהודים מישראל ומהתפוצות

דובאי – מקלט מס ישן חדש – מעכשיו גם ליהודיםלאנשי עסקיםיהודים מישראל ומהתפוצות

  עו"ד אריה ליבוביץ, מומחה במיסוי ישראלי ובינלאומי מציין, כי בשנתיים האחרונות הפכה דובאי אטרקטיבית במיוחד עבור אנשי עסקים יהודים, תושבי חוץ, העוסקים בתחום היהלומים ורבים מהם העבירו כספים למערכת הבנקאית בדובאי. יתירה מכך, יהודים רבים וביניהם אף ישראלים השקיעו בנדל"ן בדובאי – בעיקר בבנייני משרדים וחברות ישראליות שונות מנסות להיכנס ולפעול שם בתחום התשתיות.

 

עולם מקלטי המס עבר בשנתיים אחרונות תהפוכות רבות. שתיים מן המרכזיות שבהן הן הפגיעה בסודיות הבנקאית בשוויץ לרבות העברת שמות חוסכים בעלי דרכון אמריקאי על ידי בנק UBS לרשויות המס בארצות הברית וכן גילוי פרטים של בעלי חברות, נאמנויות ופאונדיישנים (foundation) בליכטנשטיין לאחר העברת הדיסק של משרדי הרשם המקומי לרשויות המס בגרמניה.לצד מהפכות אלו התרחשה מהפכה שקטה יותר והיא הפיכת חלק מעבירות המס לעבירות הלבנת הון בבלגיה, וכל אלו לצד המלחמה העולמית בהון שחור ובהלבנת הון תוך ניסיון הולך וגובר של מדינות המערב לייצר מערכת אוטומטית ממוחשבת של החלפת מידע בין גופי המס והאכיפה השונים (השאיפה הסופית היא ליצור מס' אחד כלל עולמי לכל נישום).

 

בעקבות האווירה העולמית המתוארת, הולכת ופורחת דווקא "דובאי" כמדינת מקלט מס חלופית, אשר בשנתיים האחרונות הוקמו בה משרדי אינטרסים רבים מאוד. עו"ד אריה ליבוביץ, מומחה למיסוי בינלאומי המייצג תושבי חוץ רבים מסביר, כי "דובאי הייתה מאז ומעולם מקלט מס מוכר, אך תמיד הייתה פחות אטרקטיבית ופחות "מכובדת" ממקלטי המס האירופאים של שוויץ, ליכטנשטיין, ולוכסמבורג. אלו האחרונות העניקו לאיש העסקים היהודי את ההרגשה המוכרת של אירופה וזאת בניגוד לניכור שהיה קיים בין דובאי לבין אנשי עסקים יהודים היות והמדובר במדינה ערבית." עו"ד ליבוביץ מציין, כי "בשנתיים האחרונות הפכה דובאי אטרקטיבית במיוחד ודווקא בין יהודים, תושבי חוץ, העוסקים בתחום היהלומים. רבים מהם העבירו כספים למערכת הבנקאית של דובאי. יתירה מכך יהודים רבים וביניהם אף ישראלים השקיעו בנדל"ן בדובאי – בעיקר בבנייני משרדים וחברות ישראליות שונות מנסות להיכנס ולפעול שם בתחום התשתיות."[M1]

דובאי היא חלק מאיחוד האמירויות הערבי הנמצא לחוף המפרץ הפרסי ואחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם. בדובאי יש שישה אזורי מקלט מס [ג'בל עלי, פארק ההשקעות של דובאי, עיר האינטרנט של דובאי, המרכז הפיננסי הבינלאומי של דובאי, אזור נמל התעופה של דובאי (DIFC), עיר המדיה של דובאי.] באזורים אלו מרוכזת רוב הפעילות של תושבי החוץ.

באזורי מקלט מס אלו (אשורים חופשיים ממס) לא קיימת מגבלה בדבר זהות בעלי המניות בחברות ואין דרישה כי 50% מבעלי המניות יהיו תושבים מקומיים (תנאי שקיים בשאר אזורי דובאי). בנוסף קיים פטור ממס הכנסה לחברות הפועלות באזורים אלו למשך 15 שנים, עם אפשרות לקבל אורכה של 15 שנים נוספות. הפטור האמור יחול, אף אם דובאי תחליט להטיל בעתיד מס הכנסה. כמו כן, אין בדובאי ניכוי מס במקור וכן מוטל פטור ממסי יבוא על טובין המיובאים לאזורים אלו.

יצוין כי לדובאי רשת אמנות מס עניפה עם מדינות דוגמת אחיותיה ממדינות ערב: אלג'יריה, ירדן, סודן, סוריה, כווית, תימן, מצרים, שכנותיה ממזרח: סין, הודו, מלטה, פקיסטן, אינדונזיה, מלזיה,

סינגפור, ודרום קוריאה, וחלק ממדינות אירופה ביניהן: פינלנד, צרפת, פולין, גרמניה, איטליה, רומניה, ותורכיה. רשת אמנות המס מגדילה את האטרקטיביות של דובאי לצרכי מס בעיני תושבי חוץ.

עו"ד ליבוביץ מציין כי "חלק מן היהודים המחזיקים כסף בדובאי החלו לאחרונה לבחון את האפשרות של העברת הכספים, למערכת הבנקאות בישראל ו/או לחילופין אף לעלות לישראל, בעקבות ההטבות אותן מעניקה פקודת מס הכנסה לעולים חדשים."


 [M1]האם אפשר להרחיב על התשתיות?

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il