עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > היבטי מס בהכנת צוואה של תושב חוץ שיש לו יורשים תושבי ישראל

היבטי מס בהכנת צוואה של תושב חוץ שיש לו יורשים תושבי ישראל

  יהודים מבוגרים רבים תושבי מדינות זרות (דוגמת ארה"ב, לונדון ועוד) הינם בעלי משפחה בישראל, כגון בן, בת ואף למעלה מזה. כמו כל אדם גם הם מבקשים להתכונן ללאחר 120 באמצעות הכנת צוואה. אלא, שכמו כל מסמך משפטי הנוגע לנכסים וסכומי כסף גדולים טומנת בחובה הכנת צוואה סכנה ל"תאונות מס", אם עורך הצוואה לא היה ער לבעיות המס השונות העשויות לצוץ. רבים מעורכי הצוואות ואפילו אם הם נעזרים בעורכי דין ישראליים אינם מודעים לסכנות אלו של "תאונות מס". אחת הסיבות לכך הינה חסרונו של מס עיזבון בישראל.

בישראל בשונה ממדינות רבות בעולם ובכללם ארה"ב אין מס עיזבון. מחמת סיבה זו, רבים נוטים לחשוב כי העברת נכסי הירושה ליורש לא טומנת כל סכנה לתשלום מס, קיומו של מס עיזבון משמש זרז לאנשים לבחון את כל היבטי המס של ההורשה, חסרונו, יוצר מצג מוטעה כאילו לא יכולות להיות תוצאות מס חמורות להליך הורשה ולא היא.

ניקח לדוגמא תושב חוץ בעל דירה בחו"ל שנרכשה בשנות ה-30. לאחר 120 - בשנת 2007 נפטר תושב החוץ ובצוואתו נכתב כי הוא מוריש את הדירה לבנו הישראלי. פעולת העברת הנכס על שמו של היורש והוצאת צו ירושה אכן אינה מחייבת את היורש במס. מסיבה זו כולם שאננים. יחד עם זאת כאשר יבוא היורש למכור את הדירה, הוא יגלה שהוא חייב לשלם עליה מס בגין כל הרווח שצברה הדירה מאז שנות ה-30 !!!!! דין דומה יחול ביחס לסוגים שונים ונוספים של נכסים ואף ביחס למתנות !!. מודבר באחוז ניכר מערך הדירה במועד המכירה.

תכנון נכון של הליך ההורשה בעוד המוריש בחיים !!! יכול למנוע "תאונת מס" כמו זו שתוארה לעיל. באותו מקרה אם היה המוריש מתייעץ עם מומחה ישראלי למיסוי, ניתן היה בקלות ועל ידי תכנון נכון להביא לכך שמכירת הדירה על ידי היורש הישראלי לא היתה מתחייבת כלל וכלל במס.

הפתרונות האפשריים המצויים בידי עורכי הדין בישראל הינם רבים ומגוונים ויש להתאים את הפתרון הנכון בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבותיו. בחלק מן המקרים ניתן לפתור את בעיית המס העתידית על ידי הקמת נאמנות ומתן ההוראות הנכונות לנאמנים. בחלק אחר ניתן להימנע מהטלת המס העתידית על ידי ניסוח נכון של הוראות הצוואה ומתן הוראות מדוייקות למנהל העיזבון. בחלק אחר של המקרים ניתן למנוע את תשלום המס העתידי על ידי מתן הוראות בצוואה לעניין חלוקת הנכסים בין היורשים השונים בהתאם לסיווגיהם השונים של הנכסים (מזומן,מקרקעין, מיטלטלין וכו') כל אלו יכולים למנוע הטלת מס עתידית על אותם יורשים תושבי ישראל.

לסיכום תושב חוץ שחלק מצאצאיו - יורשיו העתידיים, יושבים בישראל, נכון יעשה אם במהלך הכנת הצוואה יתייעץ עם מומחה מס ישראלי.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il