עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > הסכסוך במשפחת בירן – האם תכנון לקוי של העברת הנכסים לדור הבא?

הסכסוך במשפחת בירן – האם תכנון לקוי של העברת הנכסים לדור הבא?

 

בעולם העסקים מקובלת האמירה כי "הדור הראשון בונה, הדור השני מפתח ואילו הדור השלישי הורס". אמירה זו בדרך כלל נכונה כיוון שבין בני הדור השני עדיין יש יחסי קירבה ומשפחה הדוקים ואילו בדור השלישי יחסי הקירבה בין האנשים אינם חזקים מספיק ולכן "העסקים" והרצונות האישיים גוברים על יחסי הקירבה ומביאים להרס העסק המשפחתי.

על פי הפרסומים בעיתונות במשפחת בירן, המריבה מתרחשת עוד לפני שהדור הראשון עצם את עיניו, אך נראה שניתן להאשים בכך רק את הדור הראשון עצמו – מר שרגא בירן. על פי הפרסומים, בנו של שרגא בירן, אשר מחזיק ב-20% מן האימפריה המשפחתית התחיל לחשוד באבא שלו, כי הוא אינו מגלה את כל עסקיו וכי השקיפות העסקית אינה מלאה. שרגא בירן חילק עוד בחייו את "הירושה", תוך מתן 20% מן האימפריה לשלושת ילידיו ובכך למעשה טמן את המוקש הראשון לסכסוך שהתגלע עכשיו.

עו"ד אריה ליבוביץ', מן המומחים המובילים בישראל בתחום ניהול נכסי משפחות והעברתם לדור הבא, ונשיא חברת הנאמנויות הבינלאומית, ocean, מציין, כי אנשים אמידים רבים טועים לחשוב, כי אם הם רוצים "לבנות" את ילדיהם כמנהלים של העסק המשפחתי עליהם להעביר חלק מן הירושה – העסק, עוד בחייהם לבעלות ילדיהם. אלא שהמדובר בטעות שלא ניתן לחזור ממנה לאחור. למעשה פעמים רבות מעשים אלו הם המקור לסכסוכים משפחתיים גדולים, כיוון שהילדים סבורים שהאבא כבר זקן, לא מעודכן ולמעשה פוגע פעמים רבות בעסק. עו"ד ליבוביץ מציין שגם אם קיים רצון להבטיח לבן חלק מן הירושה עוד בחייו של בעל העסק, זאת בכדי לתת לו הרגשת שותפות והרגשה כי הוא בונה את העסק עבור עצמו. הרי שעדיף להשאיר את האפשרות לשלוט בנכסים אלו בידיו של המוריש עד ליום מותו. כך לדוגמא, פתרון פשוט יכול להיות, שימוש בנאמנות או ישות משפטית הדומה לה. כך לדוגמא, איש עסקים אמיד הסבור שבכדי למנוע סכסוכים משפחתיים עליו להעביר לפחות חלק מן הבעלות בעסק לילדיו, הרי הוא יכול להעביר את המניות של העסק לידי נאמנות, אשר מקבלת הוראה להעביר את המניות לילידיו רק לאחר מותו. הוראה זו יכולה להיות גם בלתי חוזרת. בדרך זו, מקבלים הילדים וודאות באשר לחלקם בעסק המשפחתי לאחר מות האב – המוריש, אך כל ימי חייו של אותו אדם, הוא עדיין נותר בעל השיטה במניות אלו ובעסק שלו ואינן הוא נדרש לחשוש מסכסוך משפחתי.

עוד מוסיף ליבוביץ', עי העברת עסק לדור הבא, ללא תכנון מראש אינה מהלך פשוט וחלוקת מניות/אחוזים סתמית בין היורשים עשויה גם היא להביא לפגיעה קשה ביכולתו של העסק להצמיח פירות לשאר בני המשפחה בדורות הבאים. לא לכל ילד קיים הרצון ו/או הכישרון לנהל את העסק המשפחתי וניהול משותף עשוי להביא ליצירת סכסוכים שיקרעו את המשפחה. תכנון נכון של העברת העסק המשפחתי על ידי שימוש בכלים משפטיים וחברתיים שונים, צפוי לפתור את כל הבעיות הללו.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il