עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > לקראת בואו של בוב דילן לישראל: פרצות המס בהם משתמשים האומנים הגדולים שמופיעים בישראל?

לקראת בואו של בוב דילן לישראל: פרצות המס בהם משתמשים האומנים הגדולים שמופיעים בישראל?

חישוב פשוט של ההכנסות הצפויות מן המופע של בוב דילן בישראל מעלה, כי המדובר במופע שצפוי לגרוף כ- 25,000,000 ₪ הכנסות. מספר המושבים באצטדיון רמת גן עומד על למעלה מ-41,000 וכרטיסים למופע נמכרים במחיר ממוצע של כ-500 ₪ (מ-300 ₪ - 1,000 ₪) יוצא אפוא שרק ממכירת הכרטיסים צפויים להיכנס לקופת המופע למעלה מ-20,500,000 ₪ זאת לצד הכנסות מפרסומות, חסויות, מכירת מקומות VIP וכדומה.

בוב דילן אינו האומן הבינלאומי הגדול הראשון שמופיע בישראל, לפניו הופיעו בישראל בשנים האחרונות להקת פיית' נו מור, אלטון ג'ון, מטליקה, ג'סטין ביבר ליאונרד כהן, פול מקרטני, ועוד. על האחרון פורסם שההכנסות ממכירת הכרטיסים במופע שלו הגיעו לסכום שלמעלה מ-28,000,000 ₪ !

האם דילן חייב על הכנסה זו במס בישראל ? התשובה לכך היא כן ! האם בפועל ישולם מס בישראל התשובה לשאלה זו הינה ככל הנראה קצת יותר מורכבת.

עו"ד אריה ליבוביץ' ממומחי המס המובילים בישראל מסביר כיצד זה עובד ומה הם תכנוני ופרצות המס בהן "דילן" ואומנים אחרים נעזרים: ככלל אומנים בינלאומיים המגיעים לישראל אפילו להופעה של יום אחד מתחייבים במס בישראל, זאת על פי הוראה מיוחדת באמנות המס שדנה בספורטאים, ואומנים וקובעת כי מדינת ישראל זכאית לחייב אותם במס על הכנסתם ממתן שירותיהם המקצועיים בישראל, זאת בשונה מחברות ו/או נותני שירותים אחרים אשר פטורים ממס בישראל כל עוד לא הקימו כאן מקום עסקים קבוע או שלא שהו בישראל תקופה ארוכה (בדרך כלל 183 ימים). כך לדוגמא רופא או עו"ד שמגיעים לתת שירותים בישראל אינם מתחייבים במס בגין שירותיהם אלו אם שהו כאן מספר ימים בודדים ואין להם כאן מקום עסקים קבוע.

עוד מסביר ליבוביץ' שגם אם אותו אומן או ספורטאי יבקש להקים "חברה" בבעלותו שתיתן את השירותים הללו, המחוקק חשב על אפשרות זו ומנע אותה על ידי קביעה במרבית אמנות המס של ישראל, כי גם חברה שנשלטת על ידי האומן / ספורטאי או "אדם אחר מטעמו" תהיה כפופה להוראה המיוחדת בדבר מיסוי מלא בישראל על אותה הכנסה. יחד עם זאת מסביר ליבוביץ כי תכנוני מס המאפשרים לאומנים להימנע מתשלום מס מלא בישראל קיימים למכביר מתוכם נציג שתיים:

1.1. שימוש במדינות ביניים – ישנן אמנות מס עליהן חתומה ישראל שם ההוראה החריגה העוסקת "בחברה" המעניקה את שירותיו של אותו אומן חלה רק במקרה בו החברה עצמה נשלטת על ידי האומן עצמו. יוצא איפוא כי אם האמרגן של אותו אומן הוא השולט בחברה המעניקה את ההופעות בישראל, הרי שאותה חברה לא תתחייב במס בישראל.

1.2. מכירת זכויות הפצה – דרך נוספת להימנע ממרבית המס בישראל הינה מכירת זכויות ההפצה והופעה מראש לצד שלישי שאינו קשור לאומן ו/או אדם הקשור אליו. בדרך זו ביצוע ההופעה בישראל אינו נעשה על ידי חברה בבעלות האומן ו/או אדם מטעמו והאומן שמכר את זכויות ההופעה בישראל לאותה חברה זרה, בשליטת צד שלישי אינו מתחייב במס בישראל על הכנסתו, מנגד גם אותו צד שלישי אינו מתחייב במס על ההופעה כיוון שאין הוא מקורב לאומן.

עו"ד ליבוביץ' מסביר כי יישום הכללים האלו נדרש להיבדק בכל מקרה לגופו ובכל מקרה יש ליישם כללים אלו באופן שונה. טעות ביישום הרעיונות הללו עשוי להוביל לתשלום מס גבוה במיוחד בישראל כמעט 60% (עם ביטוח לאומי) מן הההכנסה!

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il