עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > קבוצות רכישה – פרקטיקה וזהירות ממוקשים - מדריך חלק ב

קבוצות רכישה – פרקטיקה וזהירות ממוקשים - מדריך חלק ב

תקציר:

הכותב הינו ממומחי המס המובילים והמוכרים בישראל ומי שליווה קבוצות רכישה רבות בישראל לצד קבוצות קניה בחו"ל.

" נדגיש מומלץ לכל מי שמארגן קבוצת רכישה לדאוג למומחה מיסוי שילווה אותו ואת עריכת ההסכמים (אם אותו מומחה יסכים ניתן להופכו לעורך הדין של הפרויקט) הפאשלות והכשלים בתחום זה גדולים במיוחד שלא לדבר על הסיכון בעבירה פלילית וסיכון גדול יותר בקנס לכן מומלץ להיות מגובה בחוות דעת מקצועית."

היתרונות והחסרונות הגלומים בהסדר של קבוצת רכישה:

1. שיטת קבוצת הרכישה הינה התארגנות של מס' משתתפים לרכישת קרקע תוך ניסיון לבנות על הקרקע האמורה, לאחר מכן דירות מגורים.

2. בדרך זו קבוצת רכישה היא תחליף לבנייה בשיטת בנה ביתך של בני המעמד הבינוני והנמוך.

3. באמצעות שיטת עבודה זו מתאפשר לחסוך אחוז ניכר מן העלויות של פרסום, שיווק ורווח קבלני.

4. רכישת הקרקע מבוצעת על ידי הקבוצה עצמה ונרשמות מיד הערת אזהרה בטאבו, דבר המאפשר ביטחון כלכלי והקטנת סיכון ליפול קורבן לתרמית.

5. יתרון נוסף ומרכזי מאוד של התארגנות בקבוצת הינו האפשרות להתאים את מפרט הדירה והשינויים הפנימיים בדירה לרצונו של הרוכש ללא צורך בתשלומים נוספים רבים וללא כפיפות "לסחיטה" ומפרט של הקבלן.

6. שתי יתרונות נוספים של קבוצת רכישה עשויים להיות בתחום המיסים:

6.1. האחד, לכאורה אין תשלום מע"מ ברכישת הקרקע, כאשר עסקת הרכישה מבוצעת בין אנשים פרטיים (הקבוצה) לבין אדם פרטי נוסף (בעל הקרקע). יחד עם זאת, ספק אם מדובר ביתרון אמיתי, כיוון שבדרך כלל עלות המע"מ מגולמת בתוך מחיר הקרקע, כך שלמעשה לא ניתנה כל הנחה ממשית. יתירה מכך כפי שאמרנו כבר לעיל בחלק מן המקרים כן שולם במע"מ.

6.2. השני, הינו הנחה לכאורה במס הרכישה. כיוון שבקבוצת הרכישה משולם מס הרכישה על הקרקע בלבד ולא על שירותי הבניה (במידה ואכן בפועל נבנתה דירה). יחד עם זאת, במרבית המקרים הקיימים היום בשוק הישראלי אין בכך הנחה משמעותית, כיוון שהפטור ממס רכישה הוגדל אך לאחרונה לסך של 1,000,000 ₪.

7. ניתן לראות, כי למעשה לצד היתרונות הזניחים במישור המיסוי, קיימים לשיטת קבוצת הרכישה יתרונות מסחריים רבים. למעשה מדובר במעין שיטת "בנה ביתך" ל-"עניים" או לחילופין למי שמבקש להתגורר באזור מסוים אך אינו יכול לבנות בית פרטי במקום הנ"ל.

8. אלא, שכמו בכל עניין מסחרי, הסדר זה מגלם בתוכו גם חסרונות לא מעטים. כך לדוגמא, כיוון שלא נרכשת דירה אלא קרקע בלבד, עשויים להתגלע ויכוחים וחיכוכים בין המשתתפים, אשר עשויים לעכב את בניית הדירות בפועל בשנים רבות (מקרים כאמור קרו כבר מס' פעמים בעבר במדינת ישראל).

9. גם כאשר השיטה מצליחה, הרי שללא ספק התיאום בין החברים בבחירת אנשי המקצוע וביצוע התכנון מצרכיה זמן רב יותר ממה שהיה נדרש מקבלן. ישנם ויכוחים, אי הסכמות ומריבות אשר מעכבות ולפעמים עוצרות כל התקדמות.

10. לבסוף התשלום הראשוני אותו צריכים חברי הקבוצה לשלם הינו גבוה יחסית בשלב מוקדם, מיוחד כאשר המדובר ברכישת קרקע במרכז הארץ, כיוון שעלות הקרקע מהווה פעמים רבות 50% מעלות הפרויקט.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il