עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > זהירות - "העוקץ הניגרי" בישראל – הפעם בגרסה אמריקאית

זהירות - "העוקץ הניגרי" בישראל – הפעם בגרסה אמריקאית

העוקץ הניגרי "עם טוויסט אמריקאי הגיע לישראל. בעקבות הרעש הגדול הקיים בישראל בעניין חוק ה-FATCA לפיו בנקים ישראלים וזרים דורשים מאזרחים ישראלים לחתום על טופס הקרוי w-9 המעיד על היותם אזרחי / תושבי ארה"ב ו/או בעלי גרין קארד בארה"ב ומאפשר לבנק העביר לרשויות ארה"ב מידע בגין חסכונותיהם וטופס מקביל הקרוי W-8 המלמד כי המדובר באדם שאינו בעל זיקות כאמור לארה"ב, החלה קבוצת נוכלים להשתמש באווירה שנוצרה לצורך עקיצת חשבונות בנק.

המדובר בתופעה שהתרחשה בשנתיים האחרונות במדינות נוספות לרבות איי סיישל, ועתה עלתה לישראל.

במסגרת ניסיון "העוקץ" מקבל אדם פלוני הודעה (כמובן בשפה האנגלית) מרשות המיסים בארה"ב, במסגרתה נכתב שלפי הרישומים בארה"ב אותו פלוני אינו אזרח או תושב ארה"ב ולכן הינו "פטור" מתשלומי מיסים בישראל. יחד עם זאת לשם שמירת הפטור ממס הקים לו, עליו למלא את טופס ה-W-8 המצורף להודעה. במסגרת טופס זה מעניק אותו פלוני לרמאים מידע עסקי ופרטי רב לרבות:

1. מס' החשבון, מועד פתיחת החשבון, שם הבנק בו מתנהל החשבון, פרטי סניף הבנק בו מתנהל החשבון ועוד.

2. כמו כן פרטים פרטיים רבים דוגמת: שם משפחה ושם פרטי, כתובת דוא"ל, מספרי טלפון ופקס, מספר דרכון, פרטים על בזן הזוג ועוד.

מידע זה משמש את אותם רמאים בכדי לנסות ולפרוץ לחשבן הבנק של אותו פלוני וואו לנסות לרמות את הבנקאי המנהל לו את החשבון.

ספק אם ניסיון זה יצלח ביחס לישראל, יחד עם זאת מומלץ כמובן להיזהר משלוח מידע מעין זה לגורמים שאינם מוכרים לכם. מצורפת כתבה שפורסמה במעריב עסקים, שם שוחחו עם משרדנו על עניין זה (לחצו על הקישורית (לינק): http://www.atax.co.il/index.aspx?id=6848).

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il