עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > שאלת חשבים לעניין נאמנות לפי צוואה של תושב חוץ

שאלת חשבים לעניין נאמנות לפי צוואה של תושב חוץ

בקר יצחק יועץ מס שואל

:

נאמנות אשר נוסדה בחוץ לארץ על פי צוואה של נפטר שהיה תושב חוץ בחייו - האם תיחשב כנאמנות תושב חוץ? הנהנה של הנאמנות הוא תושב ישראל.

 

עו"ד אריה ליבוביץ

' משיב :

ראשית צדקת בכיוון של השאלה כאשר לא סברת בטעות (שרווחת פעמים רבות במקרים אלו) כי מדובר בנאמנות לפי צוואה כיוון שזו האחרונה עוסקת רק במקרה בו היוצרים הינם תושבי ישראל ואין זה המקרה דנן.

ועתה באשר שלאתך, סיווגה של נאמנות על פי פקודת מס הכנסה נקבע בין השאר על ידי קביעת מקום מושבו של היוצר בשעת היצירה ולאחריה. בהתאם לחקיקה החדשה, יוצר שהינו תושב חוץ, אשר נפטר בהיותו תושב חוץ, נותר ככזה גם הלאה.

סעיף 75ט לפקודת מס הכנסה קובע את הקריטריונים המרכזיים לקביעת נאמנות כנאמנות יוצר תושב חוץ (להלן: "נת"ח") (אין כזה דבר "נאמנות תושב חוץ"). באופן עקרוני יראו נאמנות כנת"ח, בין השאר, כאשר כל היוצרים הינם תושבי חוץ (ללא קשר לשאלת מקום מושב הנהנה). לצורך קביעת סיווג כנת"ח אין רלבנטיות לשאלה האם המדובר בנאמנות הדירה, ולכאורה על פי המתואר במקרה זה כך הם אכן הדברים. במועד יצירת הנאמנות הוא רגע המוות - מועד העברת הנכסים - היה היוצר תושב חוץ ולכן זו אכן נת"ח.

[יחד עם זאת יצוין, שבחלק מן המקרים (תלוי בנוסח הצוואה ובזהות המדינה) ניתן לערער על קביעה זו ולכן רצוי מאוד לפני כתיבת צוואה לדאוג לייעוץ מקצועי שייקח גם היבטים אלו ובמקרה הספציפי הנדון כאן לקחת את נוסח הצוואה ולהיוועץ במומחה]

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il