עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > העברת זכויות ונכסי מקרקעין בפטור ממס לנאמנות מסוג הקדש – אינה חייבת במס

העברת זכויות ונכסי מקרקעין בפטור ממס לנאמנות מסוג הקדש – אינה חייבת במס

1. לאחרונה פרסמה רשות המיסים החלטה מקדמית (pre ruling) בנוגע להקדש פרטי שנוצר על ידי אדם מבוגר לטובתו ולטובת נהנים נוספים, כאשר ההקדש כלל בין היתר העברת נכסי נדל"ן לטובת ההקדש.

2. מהו הקדש? הקדש הינו סוג של נאמנות אשר הקמתו מוסדרת בסעיף 17 לחוק הנאמנות. בשונה מנאמנות רגילה הקדש חייב להיות מוקם באמצעות מסמך בכתב, כאשר מסמך זה נדרש להיות חתום בפני נוטריון ו/או חלק מצוואה ו/או חלק מהוראת תשלום על פי סעיף 147 לחוק הירושה.

3. חשיבות ההחלטה המקדמית שניתנה אינה בעצם הדברים שנכתבו בה ביחס לנושא ההקדש, אלא בבהירות הניתנת בפעם הראשונה ביחס לפטור ממס הקיים בהעברת נכסי מקרקעין לנאמנות.

4. כולם מכירים את הפטור הקבוע בסעיף 69 לחוק מיסוי מקרקעין לפיו כאשר נאמן מעביר נכס לנהנה, הרי שהעברה זו הינה פטורה ממס. יחד עם זאת אין מקור מסודר לכך שכאשר יוצר מעביר נכס לידי הנאמן גם העברה זו הינה פטורה ממס.

5. אמנם עניין זה הינו הגיוני ביותר שהרי גם כאשר הרוכש הינו "הנאמן" ויוצר רק מעביר לו את הכסף לצורך הרכישה מתבצע אותו עניין "כלכלי", יחד עם זאת, המחוקק מסיבות שאינן ברורות לא התייחס למקרה זה.

6. נראה כי החלטת מיסוי זו מלמדת שחור על גבי לבן שאין כל הבדל ולמעשה גם העברת מקרקעין לנאמן כאשר היוצר והנהנה הינם זהים, תהיה פטורה ממס.

7. מצורף קישור לנוסח ההחלטה כפי שפורסם באתר רשות המיסים: https://www.misim.gov.il/tmmisuyint/frmShowLinkedAbs.aspx?num=20120030

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il