עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > הובלה ימית חיוב במע"מ

הובלה ימית חיוב במע"מ

פריידקס ושות' שואלים :

מדוע ברשימון יבוא רשות במיסים מטילה מע"מ על הובלה ימית? הרי הובלה ימית הינה פטורה ממע"מ?

עו"ד אריה ליבוביץ' משיב:

מדוע רשות המיסים עושה כך או אחרת כמובן יש לשאול את רשות המיסים.

אך אם ננסה להתייחס לגופו של עניין הרי שההשערה שלנו (מבלי לראות את המקרה הספציפי שבגינו נשאלה השאלה) הינה כדלקמן:

ככלל יש לבחון את "רכיב ההובלה הימית" כפי שהוא מופיע ברשימון. פעמים רבות מונח זה אינו כולל את שירותי ההובלה הימית בלבד אלא גם שירותים נוספים דוגמת: אחסון, תיווך - עמלה, שינוע בארץ וכו' גם אם הכל חוסה תחת "מינוח אחיד ויחיד" של הובלה ימית.

יש לשים לב שסעיף 30(א)(11) לחוק מע"מ, בשונה מסעיפי חוק אחרים העוסקים בתובלה, (דוגמת סעיף 30(א)(6) לחוק מע"מ) אינו מנוסח באופן כללי כך שיחול על שירותים נלווים מעבר לעצם שירות ההובלה.

אמנם יש מקום להגן על עמדה משפטית לפיה המונח "הובלה ימית" כולל גם שירותים נלווים כאלו או אחרים, אך הוראת החוק אינה קובעת ששירותים נלווים יחסו תחת הוראת שיעור מס אפס ולכן למעשה המדובר בשירותים החייבים במס מלא. ונראה שזה המקרו להתנהגות רשות המיסים.

 

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il