עמוד הבית > פרסומים מקצועיים > מאמרים > חלוקה מנאמנות ב-2013 ומכתב דרישה ממחלקת חקירות ברשות המיסים

חלוקה מנאמנות ב-2013 ומכתב דרישה ממחלקת חקירות ברשות המיסים

תשובות קצרות לשאלות שנשאלנו:

 

1. האם מי שקיבל חלוקה במזומן מנאמנות יוצר תושב חוץ ב-2013 – חייב לדווח במסגרת הדו"ח השנתי?

ש: לאור העמדה שהבענו בעבר לפיה מי שקיבלו חלוקה במזומן במהלך שנת 2013, מנאמנות יוצר תושב חוץ, אינו חייב בדיווח ו/או הודעה גם לאחר חקיקת תיקון 197 לפקודה וכניסתו לתוקף, הרי שלאחרונה נשאלנו מספר פעמים, בדבר חובת הדיווח, של אותם נישומים בדו"ח השנתי, הואיל ובטופס הדיווח השנתי (טופס 1301) הם נדרשים להגיש הודעה על כך ?

ת (בקצרה): לעמדתנו יש בסיס לעמדה לפיה, אין חובה למלא את הרובריקה הנ"ל בטופס הדיווח, בין השאר לאור הישארותו החוקית של סעיף 75טז3 עד ל-01.01.2014, ומכאן שדרישת הרשות למידע האמור עומדת בניגוד לעקרון חוקיות המנהל וככזו אינה חוקית ולכן אין הנישום חייב בדיווח, על אף הדירה המפורשת לכך.

2. האם מי שקיבל מכתב דרישה ממחלקת החקירות ברשות המיסים, המבקש הצהרה על מקורות ההכנסה שלו – אינו יכול יותר לערוך "הליך גילוי מרצון"?

ת (בקצרה) :חשוב לדעת שהמדובר בלמעלה ממאה אלף איש אשר קיבלו את הדרישה הזו – אתם אינכם "היחידים" ואף אחד ככל הנראה לא הלשין עליכם. ועדיין המידע אותו תעבירו יועבר ברשות המיסים לבדיקה ומי שהפרטים ייראו כאינם "נכונים" ככל הנראה ייבדק יותר לעומק !

יחד עם זאת על השאלה האם מדובר "בתחילת חקירה" ומשכך הרי שאותו נישום לא יוכל לזכות בהטבות של גילוי מרצון, נראה כי יש לענות בשלילה במישור המהותי, אך לא מומלץ "לקחת את הסיכון", עד שרשות המיסים עצמה תבהיר כי אין בדרישה זו בכדי להיחשב כתחילת חקירה.

נראה כי מהלך זה יהווה "מחסום ממשי" בפני ביצוע הליכי גילוי מרצון בזמן הקרוב עד לקבלת הבהרה מרשות המיסים בעניין זה.

האתר נבנה ע"י מונסייט © All rights reserved
מגדל משה אביב - שער העיר, רח ז'בוטינסקי 7 רמת גן 52520 |טל: 077-7051717 | פקס: 03-5426655 | E-mail: office@atax.co.il